Jak wyjść z długów – niezbędne kroki

Masz problemy z zadłużeniem wynikającym z kredytów i pożyczek? W takim przypadku warto zacząć podejmować odpowiednie kroki do tego, aby wyjść z długów jak najszybciej. Przedstawiamy porady, które pomogą ci wtedy, gdy twoja sytuacja finansowanie nie jest najlepsza – dzieżki nim możesz znów wrócić na prostą!

Przede wszystkim nie unikaj odpowiedzialności – im dłużej będziesz uważać, że problem cię nie dotyczy i będziesz uciekać przed wierzycielem, tym większe będą twoje długi. Nieuregulowane zaległości nie znikną, a wręcz przeciwnie – będą coraz większe i w końcu mogą trafić do komornika. Dlatego nie odrzucaj telefonów i skontaktuj się z wierzycielem, wyjaśniając mu sytuację – wtedy wspólnie będzie można dojść do porozumienia. Najczęściej dług jest wtedy rozkładany na mniejsze raty możliwe do spłaty.

Gdy często brakuje ci pieniędzy na spłatę zaległości, ustal swoje finansowe priorytety, aby wyjście z długów było łatwiejsze. W tym celu warto przygotować swój domowy budżet – podliczyć wszystkie wpływy i wyznaczyć niezbędne koszty stałe, w tym także raty, aby zawsze mieć odłożoną na nie potrzebną sumę. Warto również zacząć szukać oszczędności – może zamiast samochodu taniej wyjdzie jeżdżenie do pracy rowerem albo autobusem? A może lepiej zrezygnować z kupowania w drogich osiedlowych sklepikach na rzecz hipermarketów lub przejść na tańszy abonament na telefon?

Pamiętaj też o tym, żeby nie dać się skusić na kolejne kredyty na spłatę swojego dotychczasowego zadłużenia. Jedynym wyjątkiem jest refinansowanie kredytu oraz jego konsolidacja, ale przed podjęciem takich decyzji również trzeba dokładnie zapoznać się z kosztami z tym związanymi – nierzadko oszczędności są tylko pozorne.

Zatem jeżeli masz długi, staw im czoła – tylko wtedy uda ci się w końcu wyjść z zadłużenia. Pamiętaj też o tym, że gdy jest ono bardzo wysokie, a szanse na jego spłacenie są niewielkie, możesz pomyśleć o upadłości konsumenckiej, niemniej znajduje ona zastosowanie tylko w niektórych przypadkach – warto skonsultować się z prawnikiem.